Książka dostępna w elektronicznej wersji pdf. na dole strony 
W praktyce podstawą są oczekiwania klientów, potrzeby oraz konkretne cele. A metody schodzą na dalszy plan.
Najcześciej wykonuję KTE Koncepcja Twarz Emocjonalna, dalej: praca z tkanką łączną, drenaż limfatyczny.
Okazjonalnie wykonuję także japoński lifting twarzy 3D według dr Hidemi Morimasa.

TWARZ  EMOCJONALNA  ZABIEGI  SESJE  A  TAKŻE  KURSY  W  RAMACH  KONCEPCJI  SOMATORESPONSYWNEJ
Czyli jak skutecznie pracować aby uzyskać zdrową, naturalną, wypoczętą, twoją twarz.

Twarz Emocjonalna w procesie, dotyczy zarówno: aspektów psychosomatycznych, uwalniania napięć i nadwrażliwości, połączenia przyjemności ze skutecznym i naturalnym efektem: relaksacji, harmoni, zdrowia, uelastyczniania i liftingu.

Kluczem do efektywności są początkowo proste, ale precyzyjne techniki, minimalne impulsy, relaksacyjne techniki w które są wplątane także elementy diagnostyki palpacyjnej (dotykowej). To jest jak skanowanie twarzy miejsce obok miejsca.
Praca z tkanką łączną, uelastycznianie, to swoistego rodzaju podnoszenie lub jak mawiają pacjenci, to jest jak "odklejanie sprasowanych tkanek". Bardzo praktyczne, choć nie medyczne porównanie, ale oddaje sens całej koncepcji.

Zabiegi oraz szkolenia pod nazwą KTE Koncepcja Twarz Emocjonalna są wykonywane od prawie 20 lat.

Sesja KTE obejmuje przede wszystkim twarz, ale także ramiona, okolice mostka. Technicznie: subtelny, ale bardzo precyzyjny dotyk, masaż, elementy ruchu w synchronizacji z oddechem, uwalnianie napięć następuje podczas wydechu, z uwzględnieniem odpowiedzi tkankowej. Nie ma mowy o zbyt intensywnej pracy, jeśli nie ma reakcji tkanek, pracujemy dystalnie od napięć i po chwili powracamy. Kwintesencja: Miękko, głęboko, warstwowo, bezboleśnie.

Sesja Twarz Emocjonalna, to także opcjonalne włączenie elementów relaksacji do terapii, bardzo zindywidualizowane dla potrzeb klienta lub pacjenta. Nie ma mowy o pracy w schemacie. Praca z twarzą w procesie, to droga dla cierpliwych, skupionych także na bardzo subtelnych, choć czasem i subiektywnych reakcjach. To początkowe czytanie, a potem proces.

Dlaczego indywidualne potrzeby i oczekiwania? Ponieważ coraz więcej osób korzysta z różnych zabiegów w ramach medycyny estetycznej i tym samym muszą być odpowiednio dostosowane zabiegi masażu.

W praktyce w przypadku twarzy i sąsiednich partii ciała: szyja, ramiona i górna część klatki piersiowej, najczęściej wykonuję opracowanie Twarz Emocjonalna. Koncepcja Twarzy Emocjonalnej, została wyodrębniona z szerszego opracowania Integracyjny Masaż Body Work prawie 20 lat temu na życzenie kursantów i podczas kongresu.

Koncepcja Somatoresponsywna, oparta jest przede wszystkim na bardzo precyzyjnych technikach i subtelnych reakcjach. Początkowo skupiamy się na reakcjach na sam dotyk, dalej sesja ukierunkowana jest na właściwą pracę z tkankami. Pracujemy na tyle głęboko, na ile pozwala sam zainteresowany. Nie ma skuteczności bez odpowiednich reakcji tkanek, responsywność jest podstawą, czyli dwustronną relacją. Tego rodzaju masaże, zabiegi, sesje muszą mieć zupełnie indywidualny przebieg, w oparciu o konstrukcję zabiegu, ale nie schematycznie. Bierzemy pod uwagę także przebieg linii Langera oraz jeśli miały miejsce, poprzednie zabiegi także min. z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii.

Twarz Emocjonalna od wielu lat była także najczęściej wybieranym tematem szkoleń podczas warsztatów, kursów, oraz kilkakrotnie na konferencjach, także w połączeniu z tematyką postępowania po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, patrz rozdziały książka: Technika rewitalizacji skóry, Twarz Emocjonalna Masaż Relaksacyjny Twarzy.

Najważniejsze w pracy z człowiekiem są jednak główne cele, potrzeby. Kursy są szkoleniami kompetencyjnymi, dającymi nowe, szersze możliwości związane z dzisiejszymi wyzwaniami w pracy z ludźmi zwłaszcza w silnym stresie, przebywającymi sporo przed ekranami, a także z uwagi na profesje gdzie w relacjach z innymi ogranicza się lub też kontroluje ekspresję twarzy, co z perspektywy czasu powoduje konsekwencje w napięciu i specyficznym ułożeniu zmarszczek i bruzd.

Cel to naturalna, zdrowa, wypoczęta, żywa twarz, twoja twarz. (…)
Sesja trwa około 45 do 60 minut, cena 150 zł. KTE można wykonać opcjonalnie w ramach ogólnego masażu.
______________________________________________________________________

Szkolenia dla profesjonalistów. Kurs Twarz Emocjonalna Koncepcja Somatoresponsywna Moduł II, oparty jest na wcześniejszym programie autorskim prowadzonym od 2002 roku Twarz Emocjonalna, z rozszerzonym programem. Wyodrębniony z całego szkolenia: Integracyjny Masaż Body Work obok modułu Modelowania Miejsc Problemowych.

Teoria w postaci książki z podstawowymi materiałami dla zainteresowanych kursami oraz dodatkowe informacje są udostępnione na dole strony, kliknij Pobierz, książkę w pdf. 

Uwaga, ze względu przede wszystkim na praktykę zawodową i różne projekty, nie organizuję kursów stacjonarnie.
Kursy prowadzone są wyjazdowo, tam gdzie organizuje się grupa, np. w: gabinecie, szkole, uczelni, Spa, ośrodku, etc. Zaświadczenie uczestnictwa w języku polskim i angielskim. Z uwagi na specyfikę pracy, tematykę, preferowane kameralne grupy 4-6 osób. Kurs dwudniowy. Inwestycja cene 1200 zł od uczestnika, indywidualny kurs w parze 1500 zł
Wyjątkowo, jest możliwość kursu w parze, z dodatkowymi osobami jako "modele". Możliwość przeprowadzenia szkoleń w kraju i zagranicą (język angielski).

Nowy program 2023/2024. Prowadzący Piotr Szczotka, zapraszam. 

Szkolenia mają charakter kompetencyjny, co to oznacza
Rozszerzające możliwości, przede wszystkim dla praktyków: dypl. masażystów, kosmetologów, kosmetyczek, fizjoterapeutów, lekarzy, psychologów po dodatkowych szkoleniach z masażu lub z metod nurtu body work.
_______________________________________________________________________

Poniżej podczas prezentacji KTE na kongresie LNE w Paryżu 2023.

Twarz Emocjonalna sesja łączy masaż z elementami pracy z ciałem, w synchronizacji z oddechem. Indywidualne podejście do potrzeb i oczekiwań człowieka, wymaga odczuwania bardziej subtelnych reakcji, precyzji, spokoju i czasu. Profesjonalną relaksację kojarzy się najczęściej z pozytywnym, ale jednak raczej z chwilowym doznaniem. W Twarzy Emocjonalnej podczas wstępnej relaksacji pracujemy w celu uwalniania napięć, proces jest związany z ekspresją. 

Najcześciej pozytywne efekty są odczuwalne i widoczne następnego dnia, a długotrwałe efekty są po kolejnych sesjach. Nie obiecujemy od razu rewelacyjnych efektów, to jest proces. 

W sytuacjach po stresowych pracujemy najczęściej w celu zmniejszenia napięcia mięśni, przykładowo w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego oraz czoła, ale także w celu przywrócenia harmonii pomiędzy poszczególnymi mięśniami twarzy uelastyczniając tkanki miękkie.

Lifting kojarzy się najczęściej z dosyć intensywnym masażem oraz z odpowiednimi preparatami kosmetycznymi, rzadziej z reakcją po uwalnianiu napięć zwłaszcza jeśli mają charakter miejscowy, punktowy, związany z charakterem pracy, specyfiką ekspresji emocjonalnej, stylem życia czy z chronicznymi napięciami, bólami, lub takżę z korzystaniem non stop z małych ekranów.

Jednak można pracować z twarzą zupełnie inaczej, miękko, głęboko, warstwowo, precyzyjnie, w ramach ogólnego zabiegu na ciało jako dodatek lub odwrotnie docelowo, w odpowiednim czasie i miejscu.W miejscu, ponieważ wykonujemy go zarówno w gabinecie, w twoim domu lub nawet w firmie. W czasie: ponieważ na co dzień lub przed ważnymi spotkaniami, konferencjami, decyzjami.

Podstawowe pytania: Czy potrzebujesz przede wszystkim uwolnienia napięć w obrębie twarzy i głowy, czy liftingu, uelastycznienia? A może jednak wpierw manualnego drenażu limfatycznego, a dopiero potem pracy w celu poprawy rysów twarzy? Każde z oczekiwań, priorytetów, wymaga innych technik. Nie ma metod, technik, uniwersalnych. 

Mimika twarzy nie jest jedynie domeną ekspresji emocjonalnej, ale wypadkową min: emocji, reakcji psychofizycznych, stałego, chronicznego napięcia, mikrourazów, czasem bólu czy potrzeby korzystania z okularów, możliwe że także w wyniku ciągłego korzystnia z małych ekranów.

Czasem mimika twarzy jest także determinowana przez styl pracy lub życia, przykładowo u osób pracujących przede wszystkim mentalnie, decyzyjnych, PR, w bezpośrednich relacjach z ludźmi. Bywa że osoby pracujące w bezpośrednim kontakcie z klientami, a także podobnie w życiu prywatnym, nie mogą lub nie chcą okazać faktycznych emocji, ale tak czy onaczej następują mikro napięcia mogące także determinować rysy twarzy i jej ogólną elastyczność.

Związane jest to także z napięciami w obszarze szyi, ramion, dłoni.

Dlatego opracowanie pod hasłem Twarz Emocjonalna obejmuje nie tylko twarz, ale górną część klatki piersiowej i kończyny górne. Technicznie jest to wykonywany precyzyjny masaż, praca z tkankami miękkimi, w odczuciach przypominający drobne manipulacje w synchronizacji z oddechem i z niewielkimi, elastycznymi ruchami podczas wydechu.   

Relaksacja to przede wszystkim przełączenie się z ciągłej aktywności psychofizycznej na bycie tu i teraz, może przynajmniej tu i dzisiaj. Natomiast uwalnianie napieć, jest procesem głębszym, psychosomatycznym. Pozytywne reakcje odczuwamy także długotrwale po sesji.

Notoryczne korzystanie z małych ekranów lub też korzystanie nagminnie z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej powoduje, iż tkanki miękkie w obrębie twarzy muszą czasem odpocząć od ciagłej stymulacji lub napięcia. Paradoksalnie bywa tak, iż potrzebna jest praca z zewnątrz w postaci masażu czy innej formy pracy z tkankami miękkimi, bez zastosowania urządzeń. 

Filarem mojej praktyki (jak i setek kursantów) jest wpierw palpacyjne (dotykowe) skanowanie twarzy, dalej relaksacja podczas której wyszukujemy drobnych zmian, a dopiero potem decyzja co można zrobić dalej i jakie będą ewentualnie pozytywne efekty. Można korzystać z pojedynczej sesji, ale czasem jest potrzebna krótka seria 3-5 zabiegów, aby uzyskać lepsze, finalne efekty.

______________________________________________

Książka Masaż Twarzy w medycynie estetycznej, chirurgii plastycznej i kosmetyce Piotr Szczotka

(ksiakamasatwarzywmedycynieestetycznejchirurgiiplastycznejikosmetycepiotrszczotkaewamikua_1636457663.pdf)

 

Twarz Emocjonalna, artykuł, rozmowa dla LNE

Pobierz Plik:

Pobierz
(twarz_emocjonalna11_1511634858.pdf)

               
 
 
 
 
 
 
 

 

(c)2020, All Rights Reserved
Liczba odwiedzin: 548399
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem