Poniedziałek, Marzec 19, 2018, 17:43

Bez względu czy podopieczni chcą korzystać z zabiegów, sesji: stricte terapeutycznych, profilaktycznych, relaksacyjnych, poprawiających kondycję czy pielęgnacyjnych, łączy ich paradoksalnie jedno, indywidualne oczekiwania.

Liczy się przede wszystkim człowiek, a potem dopiero dostosowanie technik, metod, nurtów. Każdy przychodzi ze swoją historią, doświadczeniem, indywidualnym, ciekawym opowiadaniem. Czasem pięknym, a czasem bardzo traumatycznym.

Bywa także że praktycy są zafiksowani tylko na jedne metody. Natomiast potencjalni klienci, ulegają czasem wielu sugestiom, medialnym trendom.

Podstawa to realne potrzeby, oczekiwania i możliwości w danej sytuacji.

 

Z korespondencji: Przeczytałem ciekawe cytaty dotyczące psychosomatycznych aspektów relaksacji w terapii oraz dyskusje na temat masażu i tzw. nurtu body work w odnowie psychosomatycznej, gdzie można znaleźć coś więcej? Interesuje mnie temat profesjonalnej relaksacji jako uwalniania napięć, można prosić jakieś szczegóły praktyczne na temat IMBW? Czy jest jeszcze gdzieś dostępna pana książka o masażu w odnowie psychosomatycznej? (…)

Odpowiedzi: Nakład dawno wyczerpany, kilka podstawowych wskazówek, program podstawowy, skrypt, są dostępny na stronie. Trudno w skrócie przekazać praktyczne wskazówki, ale może kilka cytatów będzie pomocnych, da do myślenia.

W aspekcie psychosomatycznym, profesjonalna relaksacja to przede wszystkim uwalnianie napięć. Jest to jednak proces o wiele szerszy niż dobre odczucia relaksu, odprężenie tylko w trakcie samych zabiegów, sesji. Relaksacja pełni także rolę profilaktyczną hamując procesy zmian w tkankach miękkich w wyniku silnego, długotrwałego stresu, napięcia. (…)  

„Doprowadzenie do rozluźnienia i głębokiego relaksu bez odczuwania bólu jest podstawą stosowania masażu w odnowie psychosomatycznej.” (…)

„Natomiast skupienie się w masażu na subtelnych odczuciach podczas integracji poprzez pracę z poszczególnymi segmentami ciała oraz przywróceniu do normy tkanek miękkich zmienionych w wyniku oddziaływania długotrwałego stresu jest podstawą w Integracyjnym Masażu Bodywork.” (…)

W koncepcji Integracyjnego Masażu Body Work, pracujemy z człowiekiem miękko, głęboko, warstwowo, bezboleśnie. Podstawą jest jednak przede wszystkim człowiek, potem dopiero metody. Pracujemy z nim indywidualnie tworząc pewną konstrukcję zabiegu, ale nie ma miejsca na pracę schematyczną.

Pomimo skojarzenia nazwy IMBW głownie z masażem, jest on jednym z elementów obok pracy w subtelnym ruchu, synchronizacji z oddechem i odpowiednich ułożeń, pozycji. (…)

„Kiedy zauważamy, iż człowiek uspokaja oddech, powoli zaczyna się odprężać i częściowo sam rozluźnia napięcia, pozwólmy, aby sam wyznaczył tempo masażu, zabiegu, sesji. Intensyfikacja masażu i zbyt wcześnie rozpoczęte głębokie techniki nie przyspieszą procesu relaksacji, wręcz przeciwnie.” (…)

Profesjonalna relaksacja jako proces, jest czasem niezbędna jako wstęp do terapii sensu stricte, w uwalnianiu napięć, w zmniejszaniu bólu, zwłaszcza w sytuacjach dolegliwości psychosomatycznych. Ponadto kiedy człowiek doświadczył urazów, traumatycznych przeżyć, ma awersję do dotyku, nadwrażliwość lub odwrotnie, zmniejszoną wrażliwość na dotyk potrzebne jest duże skupienie na najdrobniejszych reakcjach, nie tylko na masaż, ale na sam dotyk.

Opcjonalnie jeśli sytuacja tego wymaga, pracujemy czasem z człowiekiem poprzez ubranie (luźna odzież lub przykrycie dużym ręcznikiem).

Relaksacja daję nam także łatwiejszy wgląd palpacyjny i ułatwia miękką, głęboką, pracę warstwową. Włączone w nią są elementy diagnostyki palpacyjnej, czyli dotykowej, pozytywnie odczuwanej, co pozwala budować także poczucie bezpieczeństwa i zaufanie, zarówno podczas pracy z dużymi grupami mięśniowymi, w ogólnym zabiegu jak przykładowo w pracy z twarzą.

Relaksacja w pracy z twarzą daje nam także lepszy wgląd w ocenę jej stanu tkanek miękkich. W wielu sytuacjach jest nieodzownym wstępnym warunkiem do przeprowadzenia liftingu. Przykładem jest opracowanie Twarz Emocjonalna (…)

Wspomniane aspekty relaksacji w psychosomatyce mają o wiele szerszy zakres niż popularnie kojarzona relaksacja przykładowo w nurcie Spa. Nie chodzi tylko o krótkie, pozytywne doznania, ukojenie, błogostan, ale o proces uwalniania i rozwoju. (…)

W odnowie psychosomatycznej praca z człowiekiem ma często charakter profilaktyczny, relaksacyjny, ale także pracujemy z osobami w trudnych sytuacjach, w silnym stresie, czasem wypalonych zawodowo, po stracie, w ciągłym napięciu, etc. (…) 

Bywa że współpracując z innymi terapeutami pracujemy z pacjentami w depresji, z awersją do dotyku, w rewitalizacji po trudnych porodach, po urazach, stłuczeniach, wypadkach, traumie o mieszanym źródle. (…)

Jednakże coraz częściej podopieczni korzystają z zupełnie innych powodów, a pozytywne nieoczekiwane reakcje powodują zaskoczenie trudne do zwerbalizowania:

 „Idąc na masaż bo tak to rozumiałam, oczekiwałam masażu z zastosowaniem głaskań, ugniatań, jakiś rozcierań czy oklepywań lub czegoś w tym rodzaju, co zmniejszy moje dolegliwości. Czułam jednak jakby ktoś za pomocą subtelnych ucisków, pracy w okolicach stawów, pokazywał mi nowe kierunki w których mogę pójść. Nie tyle moje własne ograniczenia, ale tam gdzie mogę dalej sięgnąć. To był dialog pomiędzy nami. Nie ważne czy od razu ból się zmniejszył czy nie. Tego, żyjąc z nim po wielu latach nie oczekiwałam. Jednak mam spokój, przekonanie że można więcej. Wiem jakie są moje możliwości i na nowo poczułam przestrzeń. Jestem bezpieczna „ (Pacjentka 62 lata, po sesji IMBW).

Kto najczęściej korzysta z IMBW: Osoby pragnące głębszej relaksacji, zmniejszenia chronicznych napięć, bólu pochodzenia psychosomatycznego w wyniku długotrwałego napięcia, wzorców ruchowych czy pracy w wymuszonych pozycjach. Osoby z chronicznymi dolegliwościami, oczekujące ogólnych zabiegów ale z dodatkowym uwzględnieniem masażu np. twarzy, stóp, grzbietu. Wypaleni zawodowo, po przejściach, traumie o różnych źródłach.

Podopieczni którzy nie tolerują intensywnych zabiegów fizykalnych, masażu, chcą innego, głębszego odczuwania, świadomości ciała, dobrze odbierają dotyk, oczekują czegoś więcej niż masażu w formie stricte biernego zabiegu.

Dosyć często sesja IMBW jest bramą decydującą o korzystaniu z innych masaży czy zabiegów, zwłaszcza dla osób którym trudno było zdecydować się z uwagi na różne zahamowania. Możliwe że wpływ na takie decyzje ma opcjonalna praca poprzez ubranie. Ponadto osoby z chronicznymi schorzeniami reumatologicznymi, ortopedycznymi, po urazach, które wyszły ze stanów ostrych.

Dodatkową grupę stanowią osoby które bardzo pozytywnie odbierają masaż, a jednocześnie mają potrzebę rozmowy, wysłuchania. To jest Twój zabieg, ty odczuwasz i decydujesz czy masz ochotę rozmawiać, to jedna z opcji. Rzecz jasna podstawowy, bezpośredni poziom praktyki w tej sytuacji to aspekt fizykalny, pośrednio zaś psychiczny (emocjonalny, mentalny). Choć trudno to zrozumieć, spora grupa to także osoby pragnące rozwoju.

Przede wszystkim pomost.

Warsztaty, pierwsze szkolenia w koncepcji IMBW Integracyjnego Masażu Body Work miały miejsce od 1995 roku. Koncepcja lub jak kto woli opracowanie spełniało przede wszystkim rolę swoistego pomostu pomiędzy ówcześnie stosowanymi zabiegami masażu, dosyć intensywnego i przede wszystkim leczniczego, a innym postrzeganiem pracy z człowiekiem w nurcie body work: profilaktycznie, relaksacyjnie i rozwojowo. Później pojawiły się artykuły, skrypt, książka. Ze szkoleń w ramach warsztatów i kursów IMBW korzystało setki uczestników. Dlatego jeśli udało się komuś lepiej zrozumieć oczekiwania ludzi za pomocą koncepcji IMBW to bardzo dobrze. To się liczy najbardziej. Z perspektywy czasu nie widzę sensu promowania metod autorskich lub wznawiania poglądowych publikacji, książek.

Dla mnie liczy się obecnie przede wszystkim praktyka i bezpośrednia praca z podopiecznymi, starając się na tyle na ile jest to możliwe spełniać indywidualne oczekiwania. Natomiast jakimi metodami, technikami pracuję z nimi, to jest jak już wspomniałem mniej istotne.   

 Zapraszam Piotr Szczotka © www.piotrszczotka.pl

Więcej informacji znajdziesz na: http://www.bodyworker.pl/1_6_integracyjny-masaz-body-work.html

 

 

 


Nowy blog Bodyworker w drodze, czyli wolny zawód, to nie tylko blog, ale tożsamość zawodowa, praktyka i rozwój. Podpowiedzi jak można się rozwijać zawodowo, zwłaszcza jeśli ktoś dopiero startuje, lub nie wie co dalej i jak można ukierunkować praktykę w bezpośrednich kontaktach z człowiekiem. Co ciekawe, poprzednie blogi prowadzone przez kilka lat wykazały, iż nie wiadomo kogo rzeczywiście zainteresują i zainspirują. Pisane były zarówno dla korzystających z zabiegów, podopiecznych oraz praktyków, dyplomowanych masażystów, masażystek.


Z korespondencji wynika jednak, iż zainteresowały zarówno masażystów, fizjoterapeutów, ale także psychologów, kosmetyczki, kosmetologów, instruktorów, a także lekarzy.
Ponadto kilka projektów praktycznych oraz informacji kierowanych zarówno do praktyków jak i korzystających z zabiegów nurtu body work.

Nowy blog ma o wiele szerszy zakres tematyczny, zapraszam, powyżej:

 
 
 
 
 
 

Poniżej poprzednie blogi, prowadzone przez kilka lat:

 

https://masazystawdrodze.wordpress.com/

 

W drodze, czyli dla tych którzy cenią sobie bezpośrednie spotkania,

 

wymianę doświadczeń, kontynuację nauki, chcą uczestniczyć w wykładach,

 

warsztatach w celu poszerzenia horyzontów, rozwoju zawodowego i osobistego.

 
 
 
 
 
 

Słowem różne tematy nie tylko stricte zawodowe, a termin masaż jest tutaj filarem obok promocji zdrowia.

 

Blog Dotyk Masaż Bodywork przede wszystkim dla praktyków: https://dotykmasazbodywork.wordpress.com/

 

Blog Bodywork Piotr Szczotka in english: https://bodyworkpiotrszczotka.wordpress.com/

 

Z podziękowaniem za współpracę, gościnność i zaproszenie na wykłady, prezentacje, warsztaty w szkołach na uczelniach i w firmach.

W drodze, program dla firm w miastach lub podczas konferencji w terenie.

Sporo rozpoczynających praktykę osób pyta czy to ma sens, kupić sobie krzesło i masować podczas wydarzeń, w firmach, na spotkaniach. Czy ma sens to zależy co masz faktycznie do zaoferowania. Dla mnie masaż na krzesłach jako praktyka miał sens jak zaczynaliśmy takie projekty, czyli ponad 20 lat temu, ale dzisiaj potrzeby są zupełnie inne. Oczywiście podczas tzw. wydarzeń, spotkań krzesło króluje (tradycja work-site), także praktyczna mobilna mata (opcjonalnie), ale już w firmach, w bardziej kameralnych warunkach krzesło to archaizm.

Mowa tu o programach typu: health promotion program in workplace). Pracując z twarzą, stopami i łydkami, grzbietem, ramionami, czy podczas sesji profilaktyczno-relaksacyjnych, podstawą jest lekki, składak czasem mata do ćwiczeń.

Dla mnie jako praktyka, sukcesem jest także przeniesienie zachowań prozdrowotnych poza pracę, do życia prywatnego. Czyli słów kilka o masażu i ewolucji projektów dla firm:
 
SZKOLENIA  DLA  PRAKTYKÓW:  INDYWIDUALNYCH  OSÓB,

FIRM,  GABINETÓW,  SPA,  U  PAŃSTWA  NA  MIEJSCU

ZAPRASZAM  DO  WSPÓŁPRACY W POLSCE I ZAGRANICĄ

SKRYPT  I  LITERATURA  DOTYCZĄCA  TEMATU
Liczba odwiedzin: 749
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem