Sobota, Styczeń 5, 2019, 20:06 | Brak komentarzy »

Dlaczego pojawił się kilkakrotnie komentarz o praktyce rozumianej także jako wymiana doświadczeń? Oraz o potrzebie ugruntowania, otwarcia, pokory, także konfrontacji własnych doświadczeń. Sprecyzuję: "Stara szkoła" czyli kończysz: szkołę, studium lub studia i od razu praktykujesz oczywiście na tyle na ile pozwalają tobie kwalifikacje i kompetencje. Jesteś otwarty na ludzi, na regularne lub spontaniczne spotkania, wymianę doświadczeń, studium przypadku, barterowe wymiany na zasadzie ja mam takie doświadczenia, a jak ty to widzisz? Wiesz że to dopiero początek. A jeśli ktoś starszy stażem nadmieni że można inaczej, że są różne drogi, nie strzelasz focha, raczej konfrontujesz swoje doświadczenia i tak rodzi się wiedza. Warto aby także starsi stażem wsłuchali się w doświadczenia i punkt widzenia tych młodszych. (...)   

„Nowa szkoła” najkrócej mówiąc certyfikatomania, kurs za kursem, jak kto woli. (…)

Dotyczy to różnych zawodów, zadań, wyzwań. Rzecz w tym iż w niektórych profesjach jest bardzo ważna bezpośrednia wymiana doświadczeń w korelacji z otwarciem na sugestie innych, personalizację oczekiwań, zwłaszcza kiedy pracuje się bezpośrednio z ludźmi. (…)


Poniedziałek, Grudzień 10, 2018, 22:34 | Brak komentarzy »

Pomiędzy nieco przymuszonym, a świadomym wyborem zawodu. W odpowiedzi na pytania.

Bardzo często pojawiają się pytania dlaczego wybieramy dany zawód. Nie każdy wie, że pewne zawody wybierano kiedyś w związku z konkretną życiową sytuacją, np. zdrowotną, a dopiero z czasem stały się czyjąś ulubioną profesją, tożsamością zawodową, a nawet stylem życia. Tak było i w mojej sytuacji. Nie mam potrzeby uzewnętrzniania się, ale ufam, że to komuś pozwoli zrozumieć konkretną historię i pomoże w odpowiedzi na zadawane pytania. Kiedy rozsypał mi się świat nastolatka (zagrożenie pełnej utraty wzroku) usłyszałem od ojca: „W życiu liczy się konkretny zawód, a sztuką i filozofią możesz zająć się w weekendy”. Z perspektywy czasu, dzisiaj dziękuję za te mądre słowa, ponieważ wykonuję jeden z najciekawszych, pięknych zawodów w interesujących relacjach z ludźmi. Po drodze była dalsza edukacja w Polsce i zagranicą, nieco inne kompetencje, a także wiele okazji do: pisania artykułów i napisania oraz wydania kilku książek, prowadzenia konferencji, szkoleń. To taki paradoks z początkowym nieco przymusowym wyborem zawodu. Jednak warto było. (…)


Niedziela, Grudzień 2, 2018, 23:44 | Brak komentarzy »

Okres jesienno-zimowy obfituje szczególnie w różnego rodzaju dolegliwości układu oddechowego, stany pozapalne, osłabienie organizmu po przebytych chorobach lub stany chroniczne. Nawet po przebytych chorobach kiedy wracamy do pracy i codziennych zajęć, odczuwamy w różnym stopniu dolegliwości lub dyskomfort w okolicach mostka, wzdłuż obojczyków, barków, podczas prób swobodnego oddychania, a także wzmożoną wrażliwość dotykową lub brak sprężystości tkanek, dalej: usztywnienie związane z długotrwałym odksztuszaniem, kaszlem, ograniczeniem pozycji, lub po prostu próbując zmniejszyć objawy bólowe lub inny dyskomfort towarzyszące przy próbach w miarę możliwości swobodniejszego oddychania i poruszania się.

Problemy z oddychaniem lub kaszel mogą także powodować „oszczędzanie” niektórych mięśni lub ogólnej ruchomości ciała, unikając bólu podczas wspomnianych reakcji. Paradoksalnie po dłuższej chorobie, możliwa jest także zmiana wzorców ruchowych.

Masaż segmentalny i tkanki łącznej oraz manualny czyli wykonywany ręcznie drenaż limfatyczny (ten ostatni nie jest w praktyce podczas jednego zabiegu łączony z poprzednimi metodami) mogą skutecznie pomóc w rekonwalescencji oraz w leczeniu objawów, pod warunkiem, iż nie mamy podwyższonej temperatury oraz kiedy nie jest to już ostry stan zapalny. Wskazania są także w przypadku konkretnych chorób układu oddechowego, ale to akurat nie jest tematem postu.

Masaż segmentalny i łącznotkankowy, są niestety niedocenianymi metodami specjalistycznych masaży stosowanych na zlecenie lekarskie lub w ogóle mniej znanymi w praktyce metodami stosowanymi przez praktyków. Wymagają bowiem sporej wiedzy, praktycznych umiejętności, wyczuwania bardziej subtelnych reakcji w tkankach oraz regularnych zabiegów, w serii.


Czwartek, Listopad 15, 2018, 23:58 | Brak komentarzy »

Coraz częściej w praktyce mamy podobne sytuacje, pojawia się nowa osoba i deklaruje: Chodzi mi o taki ogólny masaż (zabieg, sesję), a potem proszę mi doradzić, co jest do zrobienia. Zadane w rozmowie pomocnicze pytania typu: Jakie są oczekiwania? Czy też: Nad czym chce ktoś pracować, skupić się, czasem nie rozwiązują sytuacji. Bywa że trudno jest komuś określić główny cel zabiegów, zakres, itp. Paradoksalnie taki wstępny zabieg może służyć jako pewnego rodzaju zabieg poglądowy (co do intensywności zabiegu, zakresu) lub też diagnostyczny (skupiając się na określonych tkankach, ich ogólnym stanie, ale też odczuciach, doznaniach, bardziej subtelnych reakcjach).

W zabiegach stricte leczniczych, zwłaszcza w przychodni czy szpitalu, z uwagi na z góry otrzymane zlecenie lub ograniczony czas, paradoksalnie jest łatwiej. Mamy pewne procedury, czy chociaż przybliżony protokół zabiegów, możemy się także posiłkować udostępnianymi wynikami badań naukowych w określonych schorzeniach.  

W sytuacji masaży czy w nurcie body work (szerszy zakres pracy z człowiekiem) mamy zupełnie inną rzeczywistość po obu stronach, także inny wymiar czasu i miejsca, tj. pracując w gabinecie oraz w terenie (dom lub firma) dysponując większą ilością czasu na zabiegi.

Masaże oddziałują na człowieka bezpośrednio na poziomie fizycznym, pośrednio pozytywnie wpływają  także na stan psychiczny (emocjonalny, mentalny), a biorąc pod uwagę dotyk w komunikacji interpersonalnej, także w wymiarze społecznym. W takim podejściu podstawą jest praca z człowiekiem, do danej sytuacji dostosowujemy metody, a nie odwrotnie.


Czwartek, Listopad 8, 2018, 22:39 | Brak komentarzy »

Byłem emigrantem „w zawieszeniu”. Nie z powodu ucieczki przed wojną, prześladowaniami czy deportacją ze względów politycznych, ale jednak, po prostu byłem edukacyjnym emigrantem. Po trzech latach pracy klinicznej w PSK, pewnego listopadowego dnia wylądowaliśmy w Ameryce. Nie po amerykański sen, ale towarzysząc na kontrakcie. 0 znajomości, 0 układów, obcy kraj, totalnie inna mentalność, język angielski na poziomie jakieś PF: 3-4, czyli znajomości 3-4 płyty Pink Floyd jak wtedy humorystycznie to określano. :) Był roku 1993 r. (…) W moim zawodzie pracy w kraju miałem sporo i ciągle nowe propozycje. W pierwszym tygodniu w USA, wziąłem książkę telefoniczną i dodzwoniłem się do pierwszej szkoły, chcąc dowiedzieć się jak tam funkcjonuje zawód massage therapist. Pomimo słabej znajomości języka, przyjazdu z Wschodniej Europy, od razu zostałem zaproszony na lunch. Ten przerodził się jednak w kilkugodzinne spotkanie w centrum szkoły HEC. Nie ważne że nie znałem języka, że emigrant, że konkurencja na rynku. Wyciągamy atlasy, schematy, rysunki, komunikacja nie tylko werbalna, ale są chęci i zaangażowanie. Okazało się że po polskiej szkole MSZ Wydział Masażu Leczniczego w Krakowie, mieliśmy wtedy do zaprezentowania coś, co na tyle zainteresowało innych, że w rezultacie zaproponowano mi kontynuację nauki indywidualnym tokiem, w zamian za przekazywanie doświadczeń z pracy w Polsce, słowem dwustronna współpraca. (...)

 


Sobota, Listopad 3, 2018, 15:28 | Brak komentarzy »

Idea jest bardzo prosta. Znajomi którzy chcą pobyć z sobą poprzez aktywność w formie szybkiego spaceru lub jeśli ktoś woli spokojnego biegu. Bez nawoływania do większych grup, alternatywa dla tych co lubią aktywność sportową, ale poza dużymi, organizowanymi imprezami.

Przemierzyć wspólnie kilka kilometrów leśnymi szlakami, w przerwie trochę rozciągających ćwiczeń, jeśli ktoś reflektuje wykonywanych w parach. Kilka prostych wytycznych raczej niż zasad. W celu obecności, skupienia na tu i teraz, na czas spotkania absolutnie nie korzysta się z telefonów, smartofonych aplikacji czy robienia selfi lub pokazywania jaką odległość kto przebiegł. Nie rozmawia się, są życzliwe gesty, kontakt wzrokowy.

Z obserwacji najtrudniej jest ludziom zdystansować się od używania przez czas spotkania telefonów. Nie ma komentowania, po prostu skupienie się na drodze, przebywanie, zaufanie. (…)

Polecam, zapraszam, do zobaczenie, Piotr Szczotka. 


Sobota, Październik 27, 2018, 00:18 | Brak komentarzy »

Niedawno uczestniczyłem w ciekawej dyskusji. Czy podkreślanie roli danej metody w historii i jej bardzo starej tradycji ma sens? Czy istotniejsze są badania, praktyka, wymiana doświadczeń, a może także kontekst kulturowy? Hm …

Jeśli będziemy podkreślać jedynie jak dawno znany i praktykowany jest np. masaż, to nie ma sensu, zwłaszcza przez pryzmat współczesnych badań naukowych, praktyki, wymiany doświadczeń, ale będzie to dalej ciekawe zagadnienie. Natomiast zrozumienie podstaw tego terminu technicznie i filologicznie na przestrzeni wieków, ma ogromne znaczenie. W świecie Sumeru, Egiptu, i później: Grecji, Israela, Rzymu, Arabii, Bizancjum, główny rdzeń słowa jest bardzo podobny: mass lub masso odnosi się do: namaszczania, formy rozcierania, aplikacji dotyku, ucisków. Źródła wskazują, chcemy tego czy nie, iż masaż był jedną z najstarszych form dbania o zdrowie, ale jednocześnie formą praktyki także o walorach pielęgnacyjnych oraz obrzędowych, rytuałów, (stąd także pochodzenie terminu: namaszczony), a także elementem życia społecznego, socjalnego (łaźnie, sauny, itd.). Trochę inaczej wyglądało to w praktyce w krajach azjatyckich, bardziej prywatnie. (...) 


środa, Październik 17, 2018, 00:12 | Brak komentarzy »

Są sytuacje, kiedy pojawia się podopieczny, nie wiadomo jeszcze czy pacjent, czy po prostu klient i mówi: Chciałbym taki ogólny zabieg, sesję, czy jak się to nazywa, ale ze szczególnym uwzględnieniem, skupieniem, opracowaniem: (…)

A potem proszę podpowiedzieć, co jest do zrobienia. I tu pojawia się prawdziwe wyzwanie. Ona, on, nie skorzy są do wylewnych informacji o realnym stanie zdrowia, odczuciach, dolegliwościach, konkretnych problemach, oczekiwaniach. Bywa że początkowo uznają pewne informacje za zbyt osobiste, więc je przemilczają. Kładą się na stole i proszę, pracuj. W gabinecie, w praktyce mobilnej: w ich domach czy w firmie, bywa podobnie. A ty nie masz wystarczających informacji. Oczekiwania, a realne możliwości, odpowiedzi nie znajdziesz w literaturze czy w naukowych, medycznych badaniach, musisz się sprawdzić jako praktyk. Czy chodzi o stricte terapeutyczne zabiegi: ramiona, barki, grzbiet, kręgosłup, stopy, a może po prostu o profilaktykę, profesjonalną relaksację: z powodu silnego stresu, a może o uwalnianie napięcia, o modelowanie miejsc problemowych lub o szczególną pracę z twarzą? Coraz częściej spontanicznie chcą także porozmawiać. A ty pracujesz, jednocześnie słuchasz, ale nie oceniasz, po prostu taka jest tożsamość twojego zawodu i sprawdzasz się w tych wyzwaniach. (…)

www.piotrszczotka.pl

 

 


Poniedziałek, Październik 8, 2018, 16:18 | Brak komentarzy »

Zainteresowani spotkaniami w następnych firmach pytają najczęściej: a) O specjalistyczne ćwiczenia. b) Jak długo będzie trwał typowy zabieg. c) Od kiedy i dlaczego takie pozytywne inspiracje, czy to z zagranicy. A także: d) Dlaczego tak daleko odszedłem od tradycyjnego masażu typu work-site?

Zatem: 1. Paradoksalnie najtrudniej wyjść ludziom z pewnych stałych wzorców ruchowych, przyzwyczajeń oraz odczuć bardziej subtelne sposoby poruszania się, a także przełączyć się z ciągłej aktywności na być. Do tego nie potrzeba wyspecjalizowanych ćwiczeń, podstawa to spontaniczny ruch, prosty instruktaż i krótkie ćwiczenia w pracy i po pracy, słowem „wdrukowanie” nowych nawyków.

2. Nie wykonuję zabiegów na czas, to trochę bezsensowne, archaiczne uproszczenie, godziny są finansowo zryczałtowane. Z jedną osobą pracujesz np. 30 minut, z drugą dłużej lub krócej, ktoś korzysta z zabiegów na siedząco, drugi na stole.

3. Pierwszy kontakt z programami profilaktycznymi jeszcze przed zagranicą miałem w mojej pierwszej pracy, w Spółdzielni Pracy Niewidomych w Rybniku, w latach 1984-1987, pracowałem jako nastolatek i mieliśmy codziennie ćwiczenia w przerwie, czasem także krótki „automasaż”.

4. Od roku 1995, faktycznie rozpocząłem od zabiegów wykonywanych w firmach lub podczas spotkań na specjalnym krześle typu work-site massage chair, ale szybko zrozumiałem iż są różne oczekiwania pracowników jak i samych liderów firm. Krótki wykład, mini warsztaty, potem masaże lub inne sesje w zależności od specyfiki i potrzeb firmy. Zajęcia raczej o profilu promocji zdrowia oraz w aspektach psychosomatycznych, tu zwłaszcza jako uwalnianie napięć.

Bywa że sesja jest w stanie przygotować pracowników do ważnych rozmów lub też uwolnić napięcia po silnie stresowych sytuacjach. Może się to przekładać także na aspekty zdrowotno-estetyczne, ale firmy nie są raczej miejscem na zabiegi terapeutyczne, lecznicze sensy stricte. Sukcesem jest także przeniesienie pozytywnych wzorców do życia prywatnego.

Poza samymi kwalifikacjami i kompetencjami potrzebne jest zrozumienie specyfiki danej firmy, dyskrecja, dyspozycyjność, itd. Liczy się przede wszystkim indywidualne podejście do człowieka. Do zobaczenia w terenie :) 

http://bodyworker.pl/1_16_program-dla-firm-promocja-zdrowia.html

 


Poniedziałek, Wrzesień 10, 2018, 22:47 | Brak komentarzy »

W rozmowach pojawiają się często pytania: Jak rozumiana jest promocja zdrowia, oraz jaki ma to związek z praktyką masażu i metod pokrewnych. Na wstępie warto sobie przypomnieć ogólną definicję zdrowia: Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy niepełnosprawności, ale także stan pełnego: fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia) za WHO. Pytanie, na ile traktujemy definicję i zdrowie poważnie.

Zdrowie jest wartością samą w sobie, stanem, a promocję zdrowia myli się często z profilaktyką chorób czy z prewencją. Promocja zdrowia dotyczy nie tylko obecnego stanu zdrowia, możliwości leczenia, ale pracy nad rzecz jego utrzymania i na ile się da, polepszenia. To w dużym stopniu uzależnione jest od naszej świadomości. Ponieważ za utrzymanie stanu zdrowia, poza nagłymi wypadkami, urazami, potrzebą hospitalizacji, w największym stopniu odpowiada nasz styl życia. Trudno tu dyskutować o priorytetach, zwłaszcza jeśli ktoś jest związany jedynie z terapią sensu stricte, ponieważ zdrowie to kilka obszarów działalności.

W praktyce sporą dozę naszej praktyki stanowi tzw. profilaktyka drugorzędowa. To nie tylko termin czy teoria, dotyczy np. stanów chronicznych, więc i zabiegów, sesji, na rzecz utrzymania obecnego stanu zdrowia, zwłaszcza jeśli mowa o stanach, dolegliwościach, zdiagnozowanych chorobach o charakterze postępującym. Wtedy sam fakt utrzymania status quo, więc w miarę możliwości zatrzymania postępującej choroby ma charakter wspomnianej profilaktyki drugorzędowej. Nie dotyczy to wbrew opiniom „sztucznie” promowanych trendów, ale wnikliwych obserwacji jakie są faktyczne potrzeby pacjentów czy też klientów, ponieważ nie każdy jest pacjentem opieki zdrowotnej sensu stricte.


Nowy blog Bodyworker w drodze, czyli wolny zawód, to nie tylko blog, ale tożsamość zawodowa, praktyka i rozwój. Podpowiedzi jak można się rozwijać zawodowo, zwłaszcza jeśli ktoś dopiero startuje, lub nie wie co dalej i jak można ukierunkować praktykę w bezpośrednich kontaktach z człowiekiem. Co ciekawe, poprzednie blogi prowadzone przez kilka lat wykazały, iż nie wiadomo kogo rzeczywiście zainteresują i zainspirują. Pisane były zarówno dla korzystających z zabiegów, podopiecznych oraz praktyków, dyplomowanych masażystów, masażystek.


Z korespondencji wynika jednak, iż zainteresowały zarówno masażystów, fizjoterapeutów, ale także psychologów, kosmetyczki, kosmetologów, instruktorów, a także lekarzy.
Ponadto kilka projektów praktycznych oraz informacji kierowanych zarówno do praktyków jak i korzystających z zabiegów nurtu body work.

Nowy blog ma o wiele szerszy zakres tematyczny, zapraszam, powyżej:

 
 
 
 
 
 

Poniżej poprzednie blogi, prowadzone przez kilka lat:

 

https://masazystawdrodze.wordpress.com/

 

W drodze, czyli dla tych którzy cenią sobie bezpośrednie spotkania,

 

wymianę doświadczeń, kontynuację nauki, chcą uczestniczyć w wykładach,

 

warsztatach w celu poszerzenia horyzontów, rozwoju zawodowego i osobistego.

 
 
 
 
 
 

Słowem różne tematy nie tylko stricte zawodowe, a termin masaż jest tutaj filarem obok promocji zdrowia.

 

Blog Dotyk Masaż Bodywork przede wszystkim dla praktyków: https://dotykmasazbodywork.wordpress.com/

 

Blog Bodywork Piotr Szczotka in english: https://bodyworkpiotrszczotka.wordpress.com/

 

Z podziękowaniem za współpracę, gościnność i zaproszenie na wykłady, prezentacje, warsztaty w szkołach na uczelniach i w firmach.

W drodze, program dla firm w miastach lub podczas konferencji w terenie.

Sporo rozpoczynających praktykę osób pyta czy to ma sens, kupić sobie krzesło i masować podczas wydarzeń, w firmach, na spotkaniach. Czy ma sens to zależy co masz faktycznie do zaoferowania. Dla mnie masaż na krzesłach jako praktyka miał sens jak zaczynaliśmy takie projekty, czyli ponad 20 lat temu, ale dzisiaj potrzeby są zupełnie inne. Oczywiście podczas tzw. wydarzeń, spotkań krzesło króluje (tradycja work-site), także praktyczna mobilna mata (opcjonalnie), ale już w firmach, w bardziej kameralnych warunkach krzesło to archaizm.

Mowa tu o programach typu: health promotion program in workplace). Pracując z twarzą, stopami i łydkami, grzbietem, ramionami, czy podczas sesji profilaktyczno-relaksacyjnych, podstawą jest lekki, składak czasem mata do ćwiczeń.

Dla mnie jako praktyka, sukcesem jest także przeniesienie zachowań prozdrowotnych poza pracę, do życia prywatnego. Czyli słów kilka o masażu i ewolucji projektów dla firm:
 
SZKOLENIA  DLA  PRAKTYKÓW:  INDYWIDUALNYCH  OSÓB,

FIRM,  GABINETÓW,  SPA,  U  PAŃSTWA  NA  MIEJSCU

ZAPRASZAM  DO  WSPÓŁPRACY W POLSCE I ZAGRANICĄ

SKRYPT  I  LITERATURA  DOTYCZĄCA  TEMATU
Liczba odwiedzin: 1427
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem