Czwartek, Maj 3, 2018, 19:50

Realne potrzeby, jakie zabiegi, sesje oraz jak skutecznie rozwinąć praktykę

Pewne pytania powtarzane są przez korzystających z różnych zabiegów, sesji. Pojawiają się także od osób które chcą uruchomić lub rozwinąć swoją praktykę. Tyle że w oparciu o bardziej realne potrzeby, niekoniecznie goniąc za trendami, promowanymi w mediach metodami. Postaram się jeszcze raz najprościej odpowiedzieć z perspektywy praktyki zawodowej oraz z uwagi na pytania dotyczące szkoleń i wykładów. Ufam, iż sprostam zadaniu.

  1. Po pierwsze od wielu lat stawiam podopiecznym podstawowe pytanie: Jakie są pani, pana oczekiwania? To pozwala na lepsze obopólne zrozumienie. Następnie pracujemy na tyle, na ile można im sprostać jeśli są w zakresie naszych kwalifikacji, kompetencji oraz tożsamości zawodowej. (Pracujemy, tu mam na uwadze także personel z którym współpracujemy) Oczekiwania idą najczęściej w parze z głównymi celami: terapeutycznym, profilaktyczno-relaksacyjnym, pielęgnacyjnym, aktywność sportowa, itd. Bywają także bardziej złożone.
  2. Przede wszystkim liczy się człowiek, a potem dopiero metody którymi z nim pracujemy. Oszem często potencjalni klienci deklarują chęć skorzystania z danej metody, bo czytali, bo znają, ale okazuje się, że są zupełnie inne potrzeby lub możliwości w danej sytuacji.

Z doświadczeń własnych i obecnie. To że pacjenci korzystają z zabiegów w celu zmniejszenia ból, problemów z zakresem ruchu lub uelastycznieniem to oczywiste. Jednakże od wielu lat podopieczni korzystają u mnie z zabiegów lub sesji poza masażem, w nurcie body work (pracy z ciałem lub poprzez ciało) gdzie masaż bywa głównym elementem oprócz subtelnego ruchu, synchronizacji z oddechem czy zmian wzorców ruchowych. Przede wszystkim będąc masażystą wiem że podopieczni oczekują ode mnie zabiegów bazującym na masażu, ale to nie wszystko, czasem chcą być po prostu wysłuchani bez oceniania.

Najczęściej korzystają z zabiegów ogólnych  z dodatkowym opracowaniem, skupieniem się na problemach grzbietu, twarzy, stóp i łydek. (Nie lubię pojęcia masaż całościowy, czasem powoduje wiele nieporozumienia) Ponadto jeśli już znajdują czas, to zainteresowani są dłuższymi zabiegami lub sesjami jeśli mają charakter zwłaszcza relaksacyjny, profilaktyczny czy w ramach odnowy psychosomatycznej. Jestem daleki od mojej początkowej klinicznej pracy z pacjentami w celach stricte leczniczych, rehabilitacyjnych. Jeśli sytuacja tego wymaga, kieruję do współpracujących ze mną praktykami w ramach fizjoterapii lub rehabilitacji. Obecnie pracuję z ludźmi w zupełnie innym nurcie, rozwojowo, także w ramach promocji zdrowia, psychosomatyki, w stanach chronicznych.

Pracuję bezpośrednio z podopiecznymi, bez stosowania urządzeń, liczy się przede wszystkim dotyk nie tylko w terapii ale i w komunikacji interpersonalnej. Zabiegi mają podstawowy wpływ na człowieka na poziomie fizycznym, natomiast pośrednio na psychiczny (emocjonalny lub mentalny) ale zmienia się także wymiar społeczny, tzn. dodatkowe cele i potrzeby które czasem jest komuś trudniej przedstawić, wyartykułować. Dlatego warto skupić się także na bardziej subtelnych, subiektywnych reakcjach, odczuciach.

Główne filary mojej praktyki zawodowej podobnie jak i wykładów oraz szkoleń obejmują od kilkunastu lat następujące zagadnienia: 
1. Masaż i nurt body work w odnowie psychosomatycznej, profilaktyka, profesjonalna relaksacja, uwalnianie napięć, zmniejszanie wpływu silnego stresu na tkanki miękkie, uelastycznieni, dolegliwości i schorzenia przewlekłe. Głęboka relaksacja jako proces, także problemy z awersja do dotyku, akceptacją. Wspomaganie leczenia depresji, wzmożonego napięcie i wypalenia zawodowego, osobistego, we współpracy z innymi specjalistami.

Jeśli sytuacja tego wymaga, opcjonalnie pracuję także poprzez luźne ubranie.
Filarem praktyki w tym względzie  jest koncepcja Integracyjny Masaż Body Work. Ale jak zaznaczyłem na wstępie, podstawą jest przede wszystkim człowiek, a potem metody.

Zabiegi, sesje mogą być wykonywane jednorazowo, okazjonalnie, jednakże lepszy efekty są po kilku zabiegach. Jestem realistą jeśli chodzi o grafik, plan zajęć współczesnego człowieka.

Powyższe zabiegi to długie sesje ok 1-1.5 godziny i wymagają dużego skupienia.

2. Tematyka zdrowotno-estetyczna. Masaż jako indywidualny zabieg pielęgnacyjny, ujędrnianie, modelowanie, naturalny lifting twarzy, także zastosowanie masażu w medycynie estetycznej i po zabiegach z chirurgii plastycznej (rekonstrukcyjnej i kosmetycznej).

 

Modelowanie miejsc problemowych, koncepcja Dynamiczny Masaż Antycellulit, manualny drenaż limfatyczny oraz opracowanie znane jako Twarz Emocjonalna (relaksacja i lifting). Blizny pooperacyjne, także po cesarskim cięciu, blizny pooparzeniowe, cellulit właściwy, obrzęki, zwłóknienia, etc. Większość powyższych zagadnień, wyzwań, wymaga jednak regularnych zabiegów wykonywanych w seriach. Natomiast masaż kobiet w ciąży oraz rewitalizacja po porodzie, wymaga odpowiedniej organizacji pracy, w domu lub w gabinecie.  

Reasumując, uważam iż jednym z największych problemów jest ostatnio przewlekłe, wzmożone, napięcie psychofizyczne, długotrwały stres, a także w konsekwencji problemy zdrowotno-estetyczne. Są to tendencje zwyżkowe, coraz więcej zainteresowanych.

Gdzie praktykuję: W gabinecie, u podopiecznych w domach oraz na terenie firm.

Kontakty: Osoby chcąc skorzystać z zabiegów pojawiają się najczęściej w wyniku rekomendacji osób trzecich, a także po lekturze artykułów, obszernych komentarzy w Internecie lub po przeczytaniu blogów. Co ciekawe (wbrew opiniom) ludzie sporo czytają, obserwują i trafiają już bardziej świadomi swoich oczekiwań.    

Tematy dyskusyjne: Jeśli ktoś jest przekonany iż skuteczne są jedynie dosyć intensywne, bardzo siłowe masaże, zabiegi to nie ten adres, zwłaszcza jeśli ma problemy z wrażliwą skórą, tendencjami do pękających naczyń. Przede wszystkim zdrowy rozsądek i realne możliwości. Wiele osób w temacie relaksacji, odnowy, rozwoju, szuka wschodnich czy też „orientalnych” metod, rozumiem. Jednakże tym oczekiwaniom można także sprostać stosując zabiegi z zachodniego kanonu, podstawą jest odpowiednia metodyka wykonywania zabiegów, sesji.

Wykłady, prezentację, warsztaty, kursy: Obecnie prowadzę jedynie sporadycznie, w terenie, tzn. wyjazdowo w małych, kameralnych grupach, co obniż zainteresowanym koszty.

Dodatkowe informacje, materiały: Osoby chcące więcej informacji mają udostępnionych sporo bezpłatnych informacji dla własnego rozwoju, zorientowania się w tematach poruszanych przeze mnie. Fragmenty książek, artykuły, audycje, krótkie filmy są udostępnione na stronie:

http://www.bodyworker.pl/1_14_ksiazki-artykuly-audycje.html

Uwaga! Jako iż odpowiedziałem na najczęściej zadawane pytania, kierowane do mnie, proszę wziąć pod uwagę iż dotyczy to mojej praktyki i szkoleń. Ufam iż pomoże zrozumieć.

Artykuł poglądowy Piotr Szczotka © Z podziękowaniem za wieloletnią współpracę, podopiecznym: klientom, pacjentom, czytelnikom, uczestnikom warsztatów i wykładów.

Do zobaczenia w drodze www.piotrszczotka.pl


Nowy blog Bodyworker w drodze, czyli wolny zawód, to nie tylko blog, ale tożsamość zawodowa, praktyka i rozwój. Podpowiedzi jak można się rozwijać zawodowo, zwłaszcza jeśli ktoś dopiero startuje, lub nie wie co dalej i jak można ukierunkować praktykę w bezpośrednich kontaktach z człowiekiem. Co ciekawe, poprzednie blogi prowadzone przez kilka lat wykazały, iż nie wiadomo kogo rzeczywiście zainteresują i zainspirują. Pisane były zarówno dla korzystających z zabiegów, podopiecznych oraz praktyków, dyplomowanych masażystów, masażystek.


Z korespondencji wynika jednak, iż zainteresowały zarówno masażystów, fizjoterapeutów, ale także psychologów, kosmetyczki, kosmetologów, instruktorów, a także lekarzy.
Ponadto kilka projektów praktycznych oraz informacji kierowanych zarówno do praktyków jak i korzystających z zabiegów nurtu body work.

Nowy blog ma o wiele szerszy zakres tematyczny, zapraszam, powyżej:

 
 
 
 
 
 

Poniżej poprzednie blogi, prowadzone przez kilka lat:

 

https://masazystawdrodze.wordpress.com/

 

W drodze, czyli dla tych którzy cenią sobie bezpośrednie spotkania,

 

wymianę doświadczeń, kontynuację nauki, chcą uczestniczyć w wykładach,

 

warsztatach w celu poszerzenia horyzontów, rozwoju zawodowego i osobistego.

 
 
 
 
 
 

Słowem różne tematy nie tylko stricte zawodowe, a termin masaż jest tutaj filarem obok promocji zdrowia.

 

Blog Dotyk Masaż Bodywork przede wszystkim dla praktyków: https://dotykmasazbodywork.wordpress.com/

 

Blog Bodywork Piotr Szczotka in english: https://bodyworkpiotrszczotka.wordpress.com/

 

Z podziękowaniem za współpracę, gościnność i zaproszenie na wykłady, prezentacje, warsztaty w szkołach na uczelniach i w firmach.

W drodze, program dla firm w miastach lub podczas konferencji w terenie.

Sporo rozpoczynających praktykę osób pyta czy to ma sens, kupić sobie krzesło i masować podczas wydarzeń, w firmach, na spotkaniach. Czy ma sens to zależy co masz faktycznie do zaoferowania. Dla mnie masaż na krzesłach jako praktyka miał sens jak zaczynaliśmy takie projekty, czyli ponad 20 lat temu, ale dzisiaj potrzeby są zupełnie inne. Oczywiście podczas tzw. wydarzeń, spotkań krzesło króluje (tradycja work-site), także praktyczna mobilna mata (opcjonalnie), ale już w firmach, w bardziej kameralnych warunkach krzesło to archaizm.

Mowa tu o programach typu: health promotion program in workplace). Pracując z twarzą, stopami i łydkami, grzbietem, ramionami, czy podczas sesji profilaktyczno-relaksacyjnych, podstawą jest lekki, składak czasem mata do ćwiczeń.

Dla mnie jako praktyka, sukcesem jest także przeniesienie zachowań prozdrowotnych poza pracę, do życia prywatnego. Czyli słów kilka o masażu i ewolucji projektów dla firm:
 
SZKOLENIA  DLA  PRAKTYKÓW:  INDYWIDUALNYCH  OSÓB,

FIRM,  GABINETÓW,  SPA,  U  PAŃSTWA  NA  MIEJSCU

ZAPRASZAM  DO  WSPÓŁPRACY W POLSCE I ZAGRANICĄ

SKRYPT  I  LITERATURA  DOTYCZĄCA  TEMATU
Liczba odwiedzin: 1189
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem